Lekarze i aptekarze za medyczną marihuaną

Przybywa w Polsce lekarzy, którzy przekonują się do stosowania marihuany w celach leczniczych. Chirurg Jacek Ciężkowicz, z  Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu,  zbiera podpisy medyków pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy.

Petycja lekarzy do prezydenta Andrzeja Dudy

Petycja lekarzy do prezydenta Andrzeja Dudy

Ma Pan szansę pozostawić po sobie dzieło miłosierdzia, przyczyniając się do zmian w prawie”- napisał lekarz. Namawia Prezydenta RP do zainicjowania zmian przepisów dotyczących medycznego wykorzystania marihuany. „W świetle aktualnej wiedzy medycznej produkty z konopi maja działanie lecznicze w wielu schorzeniach:  terapii paliatywnej, p/nowotworowej, stwardnienia rozsianego, AIDS, padaczki, cukrzycy, miażdżycy , terapii p/bólowej i innych. Często w sytuacjach gdy zawodzą dotychczas stosowne leki i terapie” – dowodzi Ciężkowicz.

Czemu tak mu na tej sprawie zależy?

– Mam za sobą ok. 30 lat pracy, a nie mogę pomóc chorym, którym dużą ulgę przyniósłby olej z marihuany dziś w Polsce nielegalny. Uznałem, że nie można dłużej się na to godzić – mówi Ciężkowicz.

Na razie działa bez wsparcia, zebrał sam podpisy od ponad dwudziestu koleżanek i kolegów różnych specjalności – przekonał np. internistę, chirurga i psychiatrę. Chce zbierać podpisy dalej i posłać list z przekonującą liczbą podpisów prezydentowi Dudzie.

Dołączają do niego również farmaceuci.

Małgorzata Wagner, kierowniczka apteki  z Konina rozpoczęła zbieranie podpisów pod swoim listem otwartym. Tym razem do premier Beaty Szydło. Jako farmaceutka „poczuwa się do odpowiedzialności za kształtowanie systemu leczenia w Polsce”.

Oczekujemy wprowadzenia medycznej marihuany oraz przetworów z konopi na listę surowców  farmaceutycznych, co umożliwiałoby wykonywanie leków recepturowych z ich wykorzystaniem. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo pacjentów i zapewniłoby skuteczność terapii. Zlikwidowałoby to również problem czarnorynkowego pozyskiwania półproduktów i chałupniczego  wykonywania tych leków przez samych pacjentów – desperacko poszukujących skutecznej terapii, dopuszczonej w innych krajach”  – pisze farmaceutka do premier Szydło. Jej zdaniem utrzymywanie prawnego zakazu stosowania w Polsce konopi w medycynie narusza art. 68 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu obywatelowi Polski równy dostęp do ochrony zdrowia.

Wagner zebrała na razie ponad 30 podpisów kolegów po fachu, napisała również do Naczelnej Izby Aptekarskiej z prośbą o poparcie. Petycja farmaceutów TUTAJ