Ustawa w obrazkach

Koalicja Medycznej Marihuany przygotowała projekt nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Głównym celem jest dopuszczenie marihuany do stosowania dla celów leczniczych. Uwaga – Koalicja nie domaga się legalizacji marihuany! Ponieważ konopie nadal będą na liście substancji zakazanych ze względu na ich działanie psychotyczne, najtrudniejszą sprawą do rozstrzygnięcia pozostaje: jak zorganizować taki system, który dopuści marihuanę do celów leczniczych, ale jednocześnie pozostawi ją niedostępną dla rekreacji?

Nie jesteśmy w tym odosobnieni. Z tym samym problemem zmaga się wiele krajów, w których rozumienie dla medycznego aspektu stosowania konopi jest wysokie, podobnie jak gotowość do jej stosowania. W związku z tym jednak, istnieje wiele modeli, na których można się oprzeć. Jednym z nich jest model amerykański. Zakłada on oddanie odpowiedzialności za wytwarzanie produktu leczniczego z marihuany oraz jego stosowanie w ręce pozarządowych organizacji pacjenckich. Jednocześnie organizacje te pozostają pod ścisłą kontrolą rządowych instytucji, które czuwają nad jakością wytwarzanych substancji i prawidłowym jej obrotem. Uwaga – marihuanę dla pacjentów przepisują wyłącznie lekarze!

Ustawa w obrazkach

Ustawa w obrazkach

Projekt dopuszczenia medycznej marihuany przygotowany przez Koalicję opiera się właśnie na rozwiązaniach z USA. W jego centrum pozostaje Narodowy System Monitorowania z rejestrem w Ministerstwie Zdrowia. Rejestr obejmuje dane lekarzy, pacjentów i podmiotów współpracujących z pacjentami (orgnanizacji pacjenckich). Jak mogłby to działać ilustruje rysunek załączony powyżej.