Oni wspierają Koalicję Medycznej Marihuany

MONIKA PŁATEK 

platekFeministka, prawniczka, profesorka w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ekspertką i konsultantką wielu organizacj międzynarodowych i krajowych, m.in. OBWE, Open Society Institute  w Nowym Jorku , członkinią międzynarodowej rady programowej „Journal of Law and Society”. Założyła i była przez wiele lat prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. Wykładała na wielu uniwersytetach na świecie (w Budapeszcie, Oslo, Waszyngtonie, Wilnie). Skupia się na prawach człowieka, w tym kobiet i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, tropi naruszenia prawa i Konstytucji w życiu publicznym. Zdecydowana w sądach, zażarta polemistka, ceniona za występy w mediach.


ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI 

Aleksander_kwasniewski_konferencjaPrezydent RP w latach (1995 -2005 ). W PRL dziennikarz i działacz socjalistycznych organizacji studenckich, minister w ostatnich rządach komunistycznych (1985­1989), przy Okrągłym Stole zwolennik kompromisu z „S”. Po 1989 r. współtwórca Socjaldemokracji RP i przewodniczący SLD. W 1995 r. zwyciężył w II turze Lecha Wałęsę i został prezydentem. Wybory w 2000 r. wygrał ponownie w I turze. Miał udział w wejściu Polski do NATO i UE, angażował się w politykę na rzecz demokratyzacji Ukrainy i w pojednanie polsko­żydowskie. W 2000 r. podpisał restrykcyjną ustawę narkotykową. W 2012 r. został członkiem Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej (która wzywa da zakończenia „wojny z narkotykami”). Przyznał się do błędu: „Zakładaliśmy, że prawo do za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków, nawet marihuany, zwiększy skuteczność walki z handlarzami. Zakładaliśmy, że perspektywa więzieniaodstraszy ludzi od używania narkotyków i tym samym obniży popyt na nie. Myliśmy się w obu sprawach”. W „Gazecie Wyborczej” postulował, by „nie karać za skręta”.


MAREK BALICKI 

Marek_Balicki_2013Polityk i społecznik o lewicowych poglądach. Lekarz psychiatra, aktywny w wielu organizacjach zawodowych i społecznych, był dyrektorem trzech warszawskich szpitali. W latach 80. działacz „S” służby zdrowia, krótko internowany, a potem aresztowany za działalność w stanie wojennym. Trzykrotny poseł na Sejm (Unii Demokratycznej/ Wolności a potem koalicji Lewica Razem), dwukrotny minister zdrowia (w rządach Leszka Millera iMarka Belki), wiceminister w rządzie Hanny Suchockiej. Jako minister przygotował ustawę depenalizującą posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, ale nie weszła pod obrady Sejmu. Jako poseł przekonywał, by usunąć zakaz używania konopi w celach medycznych. Od lat namawia opinię publiczną do racjonalnego podejścia do uzależnień zgodnie z zasadą redukcji szkód.


WANDA NOWICKA

Lewicowa działaczka społeczna, feministka. Wicemarszałkini Sejmu.Mandat zdobyła z listy Ruchu Palikota, ale w 2013 r. opuściła klub RP), wcześniej jako bezpartyjna kandydowała z list Solidarności Pracy, Unii Pracy, SLD i Europy Plus. W 1990 r. współzakładała Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum, a w 1992 r. Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, której przewodzi. Aktywna obrończyni praw reprodukcyjnych kobiet działała, także w europejskiej sieci ASTRA i jako ekspertka WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Organizatorka i uczestniczka setek debat, konferencji i inicjatyw. Przyznaje Nagrodę Kryształowego Świecznika za wkład w budowanie świeckiego państwa, zajmuje się takimi kwestiami, jak prawo do in vitro, równościowa edukacja, cierpienia kobiet i dzieci gdy mężczyzna nie płaci alimentów. Opowiada się za jak najszybszą legalizacją medycznej marihuany. Laureatka Nagroda Tęczowego Lauru (2000) ispecjalnego wyróżnienia nowojorskiej New School for Social Reasearch (2008)


MAREK BACHAŃSKI 

Specjalista I stopnia w pediatrii oraz II stopnia w neurologii dziecięcej. W Klinice Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik ­ Centrum Zdrowia Dziecka” zajmuje się leczeniem schorzeń dziecięcych (ADD, ADHD, trudności szkolne, zaburzenia koncentracji), diagnozuje oraz leczy zespoły bólowe kręgosłupa. Prowadzi ocenę neurorozwojową niemowląt i małych dzieci Zasłynął leczeniem dzieci z lekooporną padaczką stosując dietę ketogenną oraz ­ jako pierwszy lekarz w Polsce ­ terapię cannabisową. W leczeniu konopiami uzyskuje doskonałe efekty (zmniejszenie objawów na poziomie 50 – 90 proc. ).

 


 

 

JERZY JAROSZ

Jerzy Jarosz, fot.APE

Anestezjolog, specjalista leczenia bólu i medycyny paliatywnej. Kierownik Zakładu Anestezjologii Centrum Onkologii w Warszawie (1986 ­ 2004 i 2010 – 2013), gdzie współtworzył też Poradnię Leczenia Bólu (1986) i Zakład Medycyny Paliatywnej (2005). Współzałożyciel Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, jego pierwszy Prezes i wieloletni Lekarz Naczelny ­ Wolontariusz. Przez 12 lat Konsultant Medycyny Paliatywnej na Mazowszu. Ekspert WHO w programach zwalczania raka. Prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Medycyna Integracyjna. Wykładowca. Współpracownik Instytutu Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej PAN. Od sześciu lat prowadzi badania kliniczne skuteczności w leczeniu bólu produkowanego z konopi leku Sativex.


 

PIOTR PACEWICZ

pacewicz

Dziennikarz, aktywista, dr psychologii. W latach 80. redaktor podziemnego „Tygodnika Mazowsze”. Przy Okrągłym Stole sekretarz Bronisława Geremka w zespole „Solidarności” ds. reform politycznych. Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej” w latach 1995-2010 jej wicenaczelny. Autor   wywiadów, analiz,  reportaży i komentarzy. Twórca i współtwórca akcji społecznych „Rodzić po ludzku”, „Szkoła z klasą”, „Narkopolacy”, „Media bez kobiet”, „Polska biega”. Feminista, laureat Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet (2014). Broni praw osób LGBTQ. Współautor (z Martą Konarzewską) książki „Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu”, autor programu TV i książki „Pociąg osobowy”. Odznaczony Tęczowym Laurem (2000), nagrodą Hiacynt w kategorii media (2008), europejską nagrodą „Tolerancja″ (2007). Członek Rady Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

 


DOROTA GUDANIEC 

Jest nazywana matką polskiej marihuany medycznej. Ma czwórkę dzieci. Zasłynęła swą upartą walką o życie najmłodszego, sześcioletniego dziś Maksa, który choruje na lekooporną padaczkę. „Wychodziła” zgodę na import oleju z konopi. Podanie oleju z konopi przez dr. Bachańskiego radykalnie poprawiło stan dziecka. Z wykształcenia ekonomistka, mieszka pod Wrocławiem. Założycielka i prezeska fundacji Krok po Korku, której celem jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi oraz chorymi i ich rodzinami. Organizatorka seminariów o leczeniu konopiami, współorganizatorka wysłuchania publicznego w Sejmie 8 czerwca 2015 roku.