
Czy marihuana uzależnia? Skutki, objawy, leczenie.
Czy marihuana uzależnia?
Marihuana jest substancją zmieniającą nastrój i niektórzy ludzie mogą się od niej uzależnić. Uzależnienie od marihuany może prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak trudności finansowe, pogorszenie relacji i zły stan zdrowia psychicznego.
National Institute on Drug Abuse ustalił, że u około 9% użytkowników marihuany rozwija się uzależnienie. Badania pokazują również, że nowi użytkownicy częściej niż długoletni konsumenci doświadczają objawów odstawienia marihuany, takich jak drażliwość, niepokój i bezsenność.
Marihuana uzależnia, ponieważ wpływa na ośrodek nagrody w mózgu, co sprawia, że ktoś czuje się dobrze, gdy jej używa. Ryzyko uzależnienia wzrasta, jeśli zaczyna się go używać w młodym wieku, a także jeśli stosuje się produkty o dużej sile działania.
Skutki palenia marihuany
Palenie marihuany wpływa na organizm na wiele sposobów. Jednym z efektów jest to, że może osłabić pamięć krótkotrwałą, umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowanie decyzji. Dzieje się tak, ponieważ palenie marihuany powoduje znaczne zmniejszenie koncentracji uwagi i motywacji. Palenie marihuany wpływa również na kontrolę motoryczną, ponieważ może powodować osłabienie mięśni lub drżenie u niektórych osób. Efekty te są różne dla każdej osoby, która pali marihuanę, ale ogólnie palacze marihuany częściej mają tego typu problemy niż osoby niepalące.
Objawy uzależnienia od marihuany
Marihuana to lekki narkotyk, który jest legalny w wielu krajach na całym świecie. W niektórych miejscach jest tak samo powszechny jak alkohol. Niektóre z krótkoterminowych skutków używania marihuany obejmują szybkie bicie serca, suchość w ustach i przekrwione oczy. Objawy uzależnienia od marihuany są trudniejsze do wykrycia, ponieważ można je pomylić z innymi schorzeniami lub problemami zdrowotnymi. Jednak możemy wytypować objawy takie jak:
- lęk,
- depresja,
- trudności z nauką i zapamiętywaniem,
- przyspieszone tętno,
- senność.
Leczenie uzależnienia od marihuany
Istnieje wiele metod leczenia uzależnienia, ale nie ma konkretnego leczenia uzależnienia od marihuany. Jest to trudne do wyleczenia, ponieważ nie ma jednego leku, który można by go leczyć.
Główne rodzaje leczenia uzależnienia od marihuany to:
1) Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to leczenie psychoterapeutyczne, które koncentruje się na interakcji myśli, uczuć i zachowań. CBT było szeroko badane w leczeniu zaburzeń nastroju i lęku. Celem CBT jest pomoc ludziom w kwestionowaniu ich negatywnych myśli, identyfikowaniu zniekształconych przekonań i zmianie strategii, aby skuteczniej radzić sobie z uczuciami.
2) Rozmowa motywacyjna (MI)
3) Terapia substytucyjna marihuaną (MST).
Terapia Zastępcza Marihuaną (MST) to nowe i pojawiające się leczenie dla osób, które nie reagują dobrze na tradycyjne metody leczenia. Te zabiegi obejmują zażywanie kapsułek CBD/olejków CBD lub używanie waporyzatora i suszu CBD, aby uzyskać lecznicze korzyści bez psychoaktywnych efektów THC.
Pingback: Medyczna Marihuana – czy trzeba się jej bać? - Medyczna Marihuana
Medyczna marihuana to niestety nadal towar deficytowy 🙁 Czekam aż będzie można w spokoju sobie sadzić sativę czy indicę